Who is online?
In total there are 3 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 3 Guests None
Most users ever online was 28 on Sat Jan 08, 2011 3:26 pm
Latest topics
Facebook Pages
Chat Via Blogger Crew
Advertisement
CGPA - how to calculate, and why u should dare to fail!
Page 1 of 1
CGPA - how to calculate, and why u should dare to fail!
semester 3 (2008/2009)
-----------------------------------
subject a (2 c.h) B-
subject b (1 c.h) B+
Total Grade Point (TGP) = [(2x2.67)+(1x3.33)] = 8.67
Cumulative Grade Point (CGP) = 8.67
Total Credit Hours (TCH) = 3
Cumulative Credit Hours (CCH) = 3
GPA = TGP / TCH = 2.890
CGPA = CGP / CCH = 2.890
semester 1 (2009/2010)
-----------------------------------
subject c (0.5 c.h) B-
subject d (1 c.h) A-
subject e (2 c.h) B+
subject f (2 c.h) E (FAIL & need to be repeat)
subject g (1 c.h) B+
subject h (2 c.h) C
subject i (3 c.h) F (FAIL & need to be repeat)
subject j (3 c.h) B
TGP = [(0.5x2.67)+(1x3.67)+(2x3.33)+(2x1.00)+(1x3.33)+(2x2.00)+(3x0.00)+(3x3.00)] = 29.995
TCH = 14.5
CGP = 8.67+29.995 = 38.665
CCH = 3+14.5 = 17.5
GPA = TGP / TCH = 2.069
CGPA = CGP / CCH = 38.665 / 17.5 = 2.2094
Semester 2 (2009/2010)
-----------------------------------
Subject f (2 c.h) C+ (REPEATED)
Subject i (3 c.h) E (REPEATED)
Subject k (1 c.h) C+
Subject l (2 c.h) B
Subject m (2 c.h) D- (FAIL & need to repeat)
Subject n (1 c.h) B
Subject p (3 c.h) F (FAIL & need to repeat)
Subject o (2 c.h) B+
TGP = [(2x2.33)+(3x1.00)+(1x2.33)+(2x3.00)+(2x1.33)+(1x3.00)+(3x0.00)+(2x3.33)] = 28.31
TCH = 16
CGP = 8.67+29.995+28.31 = 66.975
CCH = 3 + 14.5 + 16 = 33.5
GPA = TGP / TCH = 28.31 / 16 = 1.769!!!
CGPA = CGP / CCH = 66.975 / 33.5 = 1.9992!!!
As u can see they did not recalculate it, failed subject are still recorded in transcript even u get an A after repeating it.
This is the actual result of one of my friend. He got ‘surat cinta’ from uia because he got CGPA <2.0 for the 1st time, n if he cannot get CGPA above 2.0 next sem, he will be dismiss..
UIA Dismissal Scheme
Link : http://forum.lowyat.net/topic/505789/+120
-----------------------------------
subject a (2 c.h) B-
subject b (1 c.h) B+
Total Grade Point (TGP) = [(2x2.67)+(1x3.33)] = 8.67
Cumulative Grade Point (CGP) = 8.67
Total Credit Hours (TCH) = 3
Cumulative Credit Hours (CCH) = 3
GPA = TGP / TCH = 2.890
CGPA = CGP / CCH = 2.890
semester 1 (2009/2010)
-----------------------------------
subject c (0.5 c.h) B-
subject d (1 c.h) A-
subject e (2 c.h) B+
subject f (2 c.h) E (FAIL & need to be repeat)
subject g (1 c.h) B+
subject h (2 c.h) C
subject i (3 c.h) F (FAIL & need to be repeat)
subject j (3 c.h) B
TGP = [(0.5x2.67)+(1x3.67)+(2x3.33)+(2x1.00)+(1x3.33)+(2x2.00)+(3x0.00)+(3x3.00)] = 29.995
TCH = 14.5
CGP = 8.67+29.995 = 38.665
CCH = 3+14.5 = 17.5
GPA = TGP / TCH = 2.069
CGPA = CGP / CCH = 38.665 / 17.5 = 2.2094
Semester 2 (2009/2010)
-----------------------------------
Subject f (2 c.h) C+ (REPEATED)
Subject i (3 c.h) E (REPEATED)
Subject k (1 c.h) C+
Subject l (2 c.h) B
Subject m (2 c.h) D- (FAIL & need to repeat)
Subject n (1 c.h) B
Subject p (3 c.h) F (FAIL & need to repeat)
Subject o (2 c.h) B+
TGP = [(2x2.33)+(3x1.00)+(1x2.33)+(2x3.00)+(2x1.33)+(1x3.00)+(3x0.00)+(2x3.33)] = 28.31
TCH = 16
CGP = 8.67+29.995+28.31 = 66.975
CCH = 3 + 14.5 + 16 = 33.5
GPA = TGP / TCH = 28.31 / 16 = 1.769!!!
CGPA = CGP / CCH = 66.975 / 33.5 = 1.9992!!!
As u can see they did not recalculate it, failed subject are still recorded in transcript even u get an A after repeating it.
This is the actual result of one of my friend. He got ‘surat cinta’ from uia because he got CGPA <2.0 for the 1st time, n if he cannot get CGPA above 2.0 next sem, he will be dismiss..
UIA Dismissal Scheme
Link : http://forum.lowyat.net/topic/505789/+120
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
|
|
Wed Mar 28, 2012 5:53 pm by Teratai Kayangan
» Formula Terkini Pulihkan Dara
Wed Mar 28, 2012 5:51 pm by Teratai Kayangan
» tawaran side income kepada mana-mana individu @ syarikat yang berminat
Sun Jul 17, 2011 8:27 pm by mr.huzaifah
» Jana Pendapatan Dgn Hanya Klik Sajer,,,,
Sun Jul 17, 2011 1:11 am by mohd_oi
» Dalang sebenar BERSIH, bukan Ambiga?
Mon Jul 11, 2011 9:26 am by blogger
» nak buat via i phone
Tue Jul 05, 2011 12:52 pm by zafana
» Agent Topup - jana pendapatan lumayan!
Sun Jul 03, 2011 3:28 am by blogger
» Kami Benci Muka Buku!
Wed Jun 29, 2011 10:54 pm by Team Blogger Crew
» Status Via Ayahanda !
Wed Jun 29, 2011 12:12 pm by Team Blogger Crew